psikoteknik.jpeg

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik nedir sorusunun en basit cevabı kişinin yeterliliğini ölçmek olacaktır. Bireyin bedensel ve zihinsel yeterlilikleri ölçülerek yetkililer tarafından onaylanır.

Psikoteknik belgesi nasıl alınır ve nereden alınır?

Psikoteknik belgesi nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce nereden alındığını söyleyelim. Psikoteknik belgeleri Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarca verilmektedir. En az bir saatlik 9 aşamalı bilgisayar testini geçerek belgenizi alabilirsiniz.

Psikoteknik belgesi kimler için lazım? 

Her trafiğe çıkan kişi psikoteknik belgesini almak zorunda değildir. Fakat yine de insanlar psikoteknik belgesini kimler alır, psikoteknik belgesini kimler almalı ve psikoteknik belgesini kimler almak zorunda diye ceza yememek için internette arattırmaktadır. Fakat korkmayın. Psikoteknik belgesini sadece ticari yük, eşya ve yolcu taşıyanlar, iş makinesi kullananlar, ehliyetine aşırı hız veya alkollü araç kullanımından gibi sebeplerden el konulan sürücüler almak zorunda.

Tam liste

  • Şehir içi ve şehir dışı ticari amaçla otobüs seferleri yapan şoförler,

  • Taksi, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve iş makinesi kullananlar,

  • Servis taşımacılığı yapan kişiler

 

Yukarıda sayılı meslek gruplarının her 5 senede bir psikoteknik belgesi alarak yeterliğinin olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Aksi taktirde trafikte durdurulduğunda o yılın ücretlendirmesine bağlı olarak şoföre cezai işlem uygulanacaktır.

 

Psikoteknik belgesi geçerlilik süresi ne kadar?

Psikoteknik belgesi geçerlilik süresi belgeyi aldığınızdan itibaren 5 yıldır. 5 Yılın ardından tekrar yenilemeniz gerekmektedir. 5 yılı dolduran sürücülerin tekrar teste katılması gerekmektedir. İkinci ve sonraki katılımlarda sadece kimlik veya ehliyet kartı yeterli olacaktır. 2019 Yılının ilk gününden itibaren psikoteknik belgesi alanlar belgelerine e devlet üzerinden erişim sağlayabilirler.

 

Psikoteknik rapor ücreti ne kadardır?

Psikoteknik raporunda her firma için taban fiyat uygulaması uygulanmaktadır. Fiyat uygulamasına uymayan her firma için ceza kesilmektedir. Taban fiyatlar yıl içerisinde güncellenmektedir. Güncel fiyatları öğrenmek için bizi aramanız yeterlidir.

 

Bize ulaşın!

İstanbul Psikoteknik olarak, ilk kurulduğumuz andan itibaren vizyon ve misyonumuzla dikkat çeken hizmetimizle insanları büyüleyen psikoteknik belgesi veren bir kuruluşuz. Bize ulaşarak aklınızdaki soruların cevaplarını alabilirsiniz. Sitemizi gezerek referanslarımıza, misyonumuza, vizyonumuza ve merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.